Cagiva Canyon

Spojkové lanko - Cagiva Canyon


K myšlence napsat něco málo o tomto problému mě přivedla vzpomínka na výlet do Rakouska. Celá dovolená probíhala po technické i motorové stránce v poklidu až na bohatou směs mého canoyna ve vyšších nadmořských výškách a na Sejráčůj problém při odjezdu z Rakouska zpět do rodné vlasti. Ráno, když jsme chtěli vyrazit domů, tak Sejráč konstatoval, že mu včera něco lupalo ve spojkové páčce, po odkrytí gumového nesmyslu co je na spojce a sytiči na nás čekalo nemilé překvapení-roztřepené spojkové lanko přímo u spojkové páčky.

Co s tím:

Znám spousty amatérů co si s sebou vozí takovou sadu na opravy těchto problémů, ovšem znám také sám sebe a vím, že mě by to v životě nenapadlo tahat s sebou. Budu tedy vycházet z varianty dosti reálné a to takové, že tato nepříjemná událost Vás nepotkala u babičky na bábovce ani hned vedle cagiva servisu. Nám se to stalo v malé zapadlém městečku v Rakousku. I přesto, že ve městě bylo hned několik autoservisů, nebyli Nám nikde schopni pomoci (nebo mi možná taky nerozuměli co chci). Tento problém lze ovšem velmi snadno vyřešit klasickou elektrikářskou svorkovnicí tzv. čokoládou. Nutno podotknout, že tato věc se německy velmi špatně popisuje.

Jak na to:

Když zjistíte, že máte natržené lanko spojky nepanikařte a hlavně se ho nikdy nepokoušejte urvat úplně. Jsem si totiž skoro jistý, že kdybychom ho neutrhli tak by se sním dalo domů na 80% určitě dojet. Teď budeme ovšem řešit případ kdy jest lanko již utržené. V tomto případě se budeme modlit a doufat, že někde seženeme již zmiňovanou elektrikářskou spojku o daném průměru. Je vhodné sehnat spojku co nejpřesnější->bude to pak lépe držet. Když už tedy máme sehnanou tu elektrikářskou spojku musíme ji oloupat až na samotný mosaz (mam dojem, že je to mosazný). Potom nám zůstane něco podobnému tomu co je dole na obrázku. Do spojky vsuneme co nejtěsněji utržené lanko a to pak už jen stáhneme šrouby. Pozor nedotahujte to až zas moc na krev je to mosaz->měkký materiál a mohl by se Vám strhnout závit. Poté to musíte nějakým způsobem naaranžovat do spojkové páčky a můžete vyrazit. Není také od věci seštelovat si nově prokluz spojky atd. Pokud budete mít štěstí a bude v okolí nějáký motoshop pasuje tam po menších úpravách prý i lanko ze starší Kawasaki nebo Jawy.

Co budete potřebovat:

  • elektrikářskou svorkovnici (čokoládu)

  • plochý šroubovák

  • kleště pro případné odstranění zbytku lanka

  • a samozřejmě pevné nervy :-)

 

Pár doplňujících obrázků:

spojkové lanko: elektrikářská svorkovnice(holá)


Špatas