Cagiva Canyon

Oprava volnoběžky - Cagiva Canyon

Ahoj, takže něco k té volnoběžce. Tohle se mi stalo už dvakrát a jeví se to jako špatné startování canyona, volnoběžka sice točí s klikou, ale když se šrouby povolí, nebo utrhnou, což je dílo okamžiku, volnoběžka se neudrží v ose klikového hřídele a válečky nemůžou zabrat za třecí plochu, následkem toho je, že startování není souvislé a nelze pořádně roztočit kliku. Naštěstí není u volnoběžky moc místa, kam by mohla uhnout, tím pádem se myslím nestane nic horšího, než že přestane startovat úplně. Roztržení klece válečků a nějaké větší destrukce v motoru myslím nehrozí.

Něco málo k postupu a fotkám. Je potřeba vypustit olej a oddělat levé víko motoru. Pokud nevlastníte originál přípravky, budete si je muset asi vyrobit, jako já, jinak se vám nepodaří povolit matku na klice a stáhnout setrvačník s volnoběžkou, k němuž je připevněna těmi šrouby, co tak rády praskají. (viz foto 1,2,3,4). Nezkoušejte to sundávat násilím a páčením o motor, nebo údery do setrvačníku, uvnitř jsou nalepeny magnety alternátoru, které jsou křehké a můžou se i odlepit, nebo prasknout, což se pak prodraží. Toto je asi nejzákeřnější část celé opravy. Když se tohle podaří, rozebrání celého mechanizmu je už maličkost (viz. zbytek foto 5,6,7,8) a výměnu šroubů zvládne snad každý.
Je dobré zkontrolovat, jestli není příliš velká vůle na kolíku, který fixuje volnoběžku a setrvačník proti pootočení, pokud je velká doporučuji lehce vystružit a vyměnit kolík za větší, odpovídající rozměru díry po vystružení. Šrouby doporučuji pevnostní a nejlépe s osazením pod hlavou (závity se dřív oklepou a vzniká vůle, ale originál osazené nejsou), dále je fixovat nějakým lepidlem na závity, např. Loctite (modrý, nebo zelený) a celé to zase smontovat dohromady.

Myslím, že to není nijak náročné a pokud se vám podaří sehnat přípravky na stažení setrvačníku, ušetříte nemalou částku za práci v servisu a popřípadě výměnu volnoběžky. Sám jsem to dělal dvakrát a kdybych tam nedal obyčejné šrouby, myslím, že bych se tím asi už nezabýval, i tak to vydrželo dva roky.

 
Foto:
 

obr.1

obr.2

obr.3

obr.4

obr.5

obr.6

obr.7

obr.8
 
Přípravky:
 
 

Kdyby byly nějaké dotazy, tak pište na mail a jinak doufám, že to někomu pomůže a ušetří nějakou tu kačku.
 
CC Clubu Zdar, Berg Canyon 600
email: bergr(at)atlas.cz